Budowa domu – Ogrzewanie olejowe – wady i zalety.

Jednym ze sposobów na ogrzanie domu jest ogrzewanie olejowe. Niegdyś cieszyło się ono bardzo dużą popularnością z uwagi na dosyć niskie koszty eksploatacyjne, dzisiaj natomiast nie wzbudza już takiego zainteresowania, ponieważ cena oleju opałowego znacząco poszła w górę.  Niemniej jednak jest to opcja, którą z paru względów warto mieć na uwadze.
Ogrzewanie olejowe posiada wiele zalet. Jest dosyć wygodne, a także powszechnie dostępne – co więcej, aktualnie odbiorcy nie są uzależnieni tylko i wyłącznie od jednego dostawcy oleju, mają w tym obszarze wybór. Z zaopatrzeniem się w olej opałowy nie ma generalnie jakichkolwiek problemów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich kotłów możliwe jest niemalże całkowite zautomatyzowanie procesu spalania, co również wpływa na komfort użytkowników. Ponadto opisywana tu metoda ogrzewania jest uznawana za ekologiczną – przy spalaniu oleju nie powstaje tylu szkodliwych substancji co przy spalaniu chociażby węgla. Koniecznie też trzeba tutaj wspomnieć o bezpieczeństwie domowników – nie ma tutaj bowiem żadnego zagrożenia wybuchem czy zaczadzeniem.
Decydując się na ogrzewanie domu olejem opałowym, trzeba się liczyć z mankamentami tego rozwiązania. Przede wszystkim nieodzowne jest wygospodarowanie pomieszczenia na kotłownię – musi ono spełniać szereg wymogów instalacyjnych i nie tylko. Ponadto użytkownik musi we własnym zakresie dbać o systematyczne dostawy materiału opałowego. Nieodzowne jest także regularne kontrolowanie stanu przewodów spalinowych i wentylacyjnych oraz dysz palnika i filtr oleju. Koszt montażu samej instalacji do najniższych niestety nie należy. Oprócz tego często też można się zetknąć z opiniami, nie każdy dom nadaje się do ogrzewania olejem. Bardzo ważne jest to, aby posiadał solidną izolację termiczną – to pozwala obniżyć koszty eksploatacji instalacji grzewczej. Nie bez powodu zatem ogrzewanie olejowe jest często brane pod uwagę przy budowie domów energooszczędnych, co bez wątpienia wypadałoby zaliczyć na poczet jego plusów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *