Czym ogrzewać dom ? Może piec wolnostojący ?

Koza – czyli piec wolnostojący – stanowi doskonałą alternatywę dla kominka. To dobry sposób na dogrzanie poszczególnych pomieszczeń i przy okazji również ciekawy akcent dekoracyjny w domu. Nowoczesne kozy są bardzo funkcjonalnymi i estetycznymi urządzeniami.
Z różnych względów nie każdy może sobie pozwolić na zamontowanie w domu kominka. Wówczas z pomocą przyjdzie piec wolnostojący. Koszt takiej inwestycji będzie mniejszy (jest ona też mniej kłopotliwa) niż w przypadku kominka, poza tym kozę można ustawić w zasadzie w dowolnym miejscu – pod warunkiem jednak, że będzie mieć dostęp do przewodu kominowego. Za pomocą kozy można ogrzać nawet i spore pomieszczenia – niestety, jedno takie urządzenie nie nadaje się do ogrzania całego domu. Jednakże wysokiej klasy piece wolnostojące to gwarancja solidności i efektywności – ich sprawność jest porównywalna z porządnymi wkładami kominkowymi. Ciepło oddają całą swoją powierzchnią – włącznie z rurą, za pomocą której są podłączone do przewodu kominowego.
Decydując się na zakup kozy, trzeba mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Najważniejszymi parametrami tego urządzenia są moc, czas palenia oraz wydajność. Dobry piec to taki, którego wydajność kształtuje się na poziomie min. 70 proc. Zalecane jest również, aby czas palenia nie wynosił mniej niż 8 godzin. Moc pieca powinna być dopasowana do wielkości konkretnego pomieszczenia. Koza powinna być także wyposażona w funkcje ułatwiające korzystanie z niej na co dzień. Mowa w tym momencie o takich opcjach jak m. in. możliwość regulowania mocy, sposób dokładania opału i usuwania popiołu etc. Na rynku dostępne są nawet modele posiadające specjalną płytę do gotowania. Piece wolnostojące są produkowane obecnie z żeliwa bądź ze stali – każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy. Piece żeliwne – w przeciwieństwie do stalowych – wolniej się nagrzewają, ale z drugiej strony dłużej trzymają ciepło.  Co się zaś tyczy estetyki opisywanych tu urządzeń, t wybór w tym zakresie jest ogromny – każdy na pewno znajdzie coś najbardziej odpowiedniego dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *