Jak rozpocząć budowę domu jednorodzinnego

budowa domu w SzczecinieDecyzja o wybudowaniu domu do najłatwiejszych nie należy. Ponieważ jest to kosztowna inwestycja o długoterminowym charakterze, trzeba mieć na względzie wiele aspektów. Jednym z tych najistotniejszych jest wybór odpowiedniej działki i załatwienie wymaganych dokumentów.
Poszczególne parametry działki takie jak jej położenie, wielkość czy ukształtowanie terenu znajdują przełożenie na kwestie związane z projektem domu, a także na koszt całego przedsięwzięcia. Niezwykle istotna jest przy tym lokalizacja działki w kontekście planu zagospodarowania przestrzennego (chociaż należy zważać na to, iż nie każda miejscowość takowy plan posiada). Inwestor powinien mieć pewność co do tego czy przypadkiem za kilka lat obok jego domu nie będzie przebiegać trasa szybkiego ruchu bądź nie powstanie obiekt przemysłowy, czy dany teren nie był w przeszłości skażony etc. Uzyskanie takich informacji zaoszczędzi wielu przykrych niespodzianek. Jeżeli w danej miejscowości plan zagospodarowania istnieje, wtedy należy złożyć wniosek o aktualny wypis. Jeśli zaś go nie, wówczas potrzebna będzie decyzja o warunkach zabudowy.
budowa poddasza w domuZe stosownym dokumentem trzeba udać się do geodety i zlecić mu przygotowanie mapy działki – będzie ona potrzebna przy projekcie. Na mapie nie może zabraknąć informacji dotyczących uwarunkowań terenu oraz aspektów prawnych. Równolegle warto wystąpić z wnioskiem o uzyskanie warunków technicznych dostawy mediów. Jest to również odpowiedni moment, by zainteresować się projektem domu – w tym zakresie jest do wyboru kilka opcji. Opracowanie projektu od podstaw można zlecić architektowi, istnieje też wariant w postaci zakupienia gotowego projektu, który najczęściej wymaga pewnych modyfikacji, aby odpowiadał zarówno uwarunkowaniom działki, jak i wymaganiom klienta. Generalnie rzecz biorąc, cała dokumentacja projektu musi być dostosowana do uwarunkowań działki. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę – składa się go w stosownym wydziale starostwa powiatowego. Z pracami budowlanymi można ruszyć dopiero po otrzymaniu pozwolenia.

Domy z prefabrykatów betonowych – Szczecin, woj. Zachodniopomorskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *